הפשלות הגדולות של קידום אורגני

הפשלות הגדולות של קידום אורגני 

חברות משקיעות סכומי עתק במלחמה על הקידום האורגני , מיקומים ראשונים בתוצאות החיפוש מביאים חשיפה ופרסום שמסופק על ידי גוגל בחינם (בניגוד ל-PPC) וחברות גדולות מבינות שאם אתה לא שם אתה לא קיים.

קידום אתרים הפשלות הגדולות

לפעמים, המאמצים הרבים המושקעים בקידום אורגני על ידי החברות גרמו לאורך השנים למספר מקרים מביכים שאפשר וצריך ללמוד מהם. גוגל לא חוששת ממותגים גדולים ומענישה חברות קטנות וגדולות כאשר אלה אינן מקיימות את חוקי הקידום האורגני כפי שגוגל מבינה אותם.
הפוסט הבא יציג כמה מהמקרים הבולטים של השנים האחרונות .

קידום אורגני מנקודת המבט ש לגוגל 

גוגל כספקית מובילה בעולם האינטרנט ובעלת מנוע החיפוש הנפוץ בעולם ,מעוניינת לספק עבור הגולשים שלה את התוצאות המדוייקות והרלוונטיות ביותר לשאילתת החיפוש שהוקשה.
כמובן שהמטרה היא לייצר אמינות למנוע החיפוש ובכך לזרוע את הקרקע להכנסת פרסום אשר מהווה את עיקר ההכנסות של החברה.
מנקודת המבט של גוגל קידום אורגני מסתכם בפעילויות On-page בלבד, קישורים לאתר אמורים להגיע באופן טבעי כתוצאה מתכנים איכותיים אשר יזכו לדירוג והצבעת אימון של הגולשים.

BMW – שימוש באתרי "דלת אחורית"

דלת אחורית ב קידום אורגני

המקרה הזה משנת 2006 מתייחס לענקית הרכב מגרמניה שהשתמשה בטכניקה שנקראת "דלת אחורית" על מנת להפנות גולשים לאתר שלה (bmw.de) .
דפי "דלת אחורית" נוצרים למטרה אחת בלבד והיא להפנות גולשים לאתר של החברה עם ביטוי עוגן שאותו החברה מעוניינת לקדם (במקרה זה הביטוי היה  "used car") , גוגל לא חששה מחברה גדולה ומכובדת כמו BMW והענישה אותה על ידי הורדת דירוג הדף שלה ל – אפס (באותם ימים page rank נחשב כמדד רציני מאוד )

Toys R Us משלמת הון על דומיין ושוכחת לבצע הפניות 301

ענקית הצעצועים מאמריקה שמה לה למטרה להגיע למקומות ראשונית במונח החיפוש Toys. לשם כך רכשה החברה בסכום אסטרונומי של 5.1 מליון דולר! את הדומין toys.com . כחלק מאסטרטגיית קידום אורגני , הוחלט להשיק אתר חדש תחת הדומיין שנרכש במליוני דולרים.
כאשר הושק האתר החדש גילו במחלקת השיווק של החברה כי חברת הקידום  עשתה  טעות איומה ולא ביצעה הפניות 301 מדפי האתר הישן לעבר האתר החדש.
כתוצאה מכך גוגל אינדקסה את האתר החדש ובמקום לעלות במיקומים תחת המונח "Toys"  בוצעה ירידה משמעותית בביטוי "Toys R us" .
מקרה זה אינו משקף אסטרטגיית קידום אורגני פסולה אבל ממחיש כמה תשומת לב צריך להקדיש לנושא .

Overstock.com מבצעת החלפת קישורים בתשלום וחווה ירידה חדה בהכנסות

אתר המכירות overstock.com ספק פגיעה קשה בהכנסות שלו בשנת 2011 בעקבות ענישה של גוגל בגין רכישת קישורים.
מנהלי האתר פנו לאוניברסיטאות בחו"ל ושכנעו אותם להטמיע קישורים באתרים שלהם אשר יבטיחו הנחות לסטונדטים עבור רכישות באתר overstock.com .
עד כמה שאסטרטגיית בניית הקישורים הזאת פסולה היא הייתה מאוד מתוחכמת מכיוון שאוניברסיטאות יושבות על סיומות דומיין מסוג edu. אשר מוערכות מאוד על ידי גוגל , כמובן שקישור נכנס מאתר כזה מעלה מאוד את הערך של האתר המקושר ולזה בדיוק שאפו אנשי overstock.com רק ששיטת הביצוע היא פסולה בתכלית.
בעקבות הענישה של גוגל ירדו הכנסות החברה ב 2011 בסכום דמיוני של 1.05 ביליון דולר

חברת J.c. Penney משתתפת ברשת קישורים וצוללת במיקומים 

ירידה במיקומים של קידום אורגני

J.C Penney היא עוד חברת ריטייל ענקית בארה"ב . החברה שביצעה קידום אורגני עבור JCP רכשה רשת קישורים שגרמה לעשרות אלפי כניסות לאתר החברה.
JCP עלתה לראש תוצאות החיפוש עבור כמעט . . . הכל . עובדה זאת עוררה את חשדו של עיתונאי בשם David Segal מהניו יורק טיימס והוא פרסם כתבה  בשם :The dirty little secrets of search
שעות לאחר פרסום הכתבה צנחה הרשת למיקום 68 מהמקום הראשון, מדהים לראות באיזה מהירות האנשים בגוגל מגיבים למידע שמגיע אליהם גם כשמדובר במידע ממקור שלישי

Rap Genius מאבד 80% מהתנועה לאתר כתוצאה בבניית קישורים לקוייה 

האתר  Rap Genius בנה לעצמו מעיין "רשת שותפים" הבנוייה מבלוגרים אשר קיבלו חשיפה לפוסטים שלהם בתמורה להכנסת לינקים המצביעים ישירות לאתר המציג מילים של שירי ראפ (לא רק) , הקישורים בוצעו למילות השירים  ומיותר לציין שלא היה להם שום קשר לתוכן של הפוסט ממנו הם קושרו.
גוגל הענישה את האתר שסבל מירידה דרסטית של 80% בתנועה אליו.
בסופו של דבר גוגל הסכימה להסיר את העונש בתמורה להודאה  פומבית של הראפר

אחרונה חביבה גוגל כן גוגל מענישה את עצמה 

גוגל מענישה את עצמה בקידום אורגני

לא צריך לשפשף את העיניים , גוגל גם הענישה את עצמה :-)
הדבר קרה בשנת 2012 כאשר צוות  הספאם  גילה שדף הבית של chrome נהנה מקישורים שנקנו בכסף !! , האתר ספג עונש של חודשיים מאנשיו של מאט כץ.
זאת לא הייתה הפעם היחידה , גוגל הענישה את עצמה חמש פעמים בעבר , וכל המקרים מתועדים בפוסט שנמצא בקישור הזה

לסיכום

להיות ראשון בגוגל כתוצאה מחיפוש אורגני זו מטרה שכל חברה מודרנית רוצה להגיע אליה, בדרך לאותה מטרה חשוב להקפיד על החוקים שגוגל כספקית שולטת בתחום ,הגדירה. מתוך המקרים שמפורטים בפוסט אפשר ללמוד מה לעשות ויותר מהכל מה לא לעשות כי המחיר של ענישה מגוגל יכול להיות כבד מאוד

Summary
Article Name
הפשלות הגדולות של קידום אורגני
Description
המאמצים הרבים המושקעים בקידום אורגני על ידי החברות גרמו לאורך השנים למספר מקרים מביכים שאפשר וצריך ללמוד מהם. גוגל לא חוששת ממותגים גדולים ומענישה חברות קטנות וגדולות כאשר אלה אינן מקיימות את חוקי הקידום האורגני כפי שגוגל מבינה אותם. הפוסט הבא יציג כמה מהמקרים הבולטים של השנים האחרונות .
Author
שלומי גרינפלד

שלומי גרינפלד

CIO at Castro
שלומי גרינפלד (Shlomi Greenfield)
מנהל מערכות ומידע ומומחה בתחום רשתות קמעונאיות (Retail)
סחר אלקטרוני ושיווק באינטרנט
בעל בלוג אישי בנושא סחר אלקטרוני שיווק באינטרנט ורשתות חברתיות
שלומי גרינפלד

שלומי גרינפלד

שלומי גרינפלד (Shlomi Greenfield) מנהל מערכות ומידע ומומחה בתחום רשתות קמעונאיות (Retail) סחר אלקטרוני ושיווק באינטרנט בעל בלוג אישי בנושא סחר אלקטרוני שיווק באינטרנט ורשתות חברתיות

4 Comments:

 1. מאמר מעניין.

  רק נשאלת תמיד השאלה, מה יכולה לעשות חברה לניקוי שטיחים, על מנת שאנשים ישתפו את האתר שלה באופן טבעי. וזו דוגמא לצורך השאלה לשאר סוגי החברות שאין יותר מדי תוכן שימשוך אנשים אליהם. שם התחרות בהכרח תהיה לא רק תוכן מעניין וכמות גולשים.

  בנוסף לזמן הגלישה באתר. באתר של מסעדה ייתכן שגולש ישהה זמן רב עקב קריאת תפריט, אבל באתר של ניקוי שטחים המדידה אמורה להיות דווקא על זמן שהייה קצר.

  תחום הקידום האורגני מיסתורי, והיום יותר מתמיד צריך שהמקדם יהיה עם ראש של איש שיווק ממולח ויצירתי.

  • היי אושרי ,
   אני מסכים עם כל מילה שלך ויכול להיות שבמקרה כמו שלך יש כדאי להשתמש בקידום ממומן בגוגל או בפייסבוק
   המאמר ניסה להראות שגם חברות גדולות בעלות תקציבי עתק עושות טעויות ומשלמות מחיר יקר

 2. תיקון קטן:
  Rap Genius הוא לא ראפר, אלא אתר של מילים של שירים (הוא התחיל כאתר למילים של שירי ראפ, אבל היום יש שם הכול).
  זו נישה מאוד תחרותית ויש בה המון חיפושים (song name + lyrics). הם אכן ניסו את הטקטיקה הזו בתמורה לציוץ מחשבון הטוויטר שלהם עם לינק לפוסט של הבלוגר.
  גם זה נחשף על ידי גורם שלישי:
  http://jmarbach.com/rapgenius-growth-hack-exposed

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים