5 דרכים אופטימיזציה של אתרי אינטרנט עבור אנשים

מסחר מקוון במכשיר הנייד

יש הרבה דברים בשיווק דיגיטלי שאתה צריך לעשות כדי לוודא שאת אתר האינטרנט שלך יכולים לקרוא הבוטים של מנועי החיפוש ובראשם גוגל.

עליך להוסיף דברים כמו: כותרות, תיאורי מטא, תגיות למיניהם, תגיות hreflang וסימוני schema.org, היכן שהדבר רלוונטי ועוד רשימה ארוכה של דברים טכניים הקשורים ביצירת קישורים פנימיים וחיצוניים, במהירות אתר, תמונות, התאמה למכשירים בגדלי מסך שונים והרשימה רק הולכת וגדלה.

כל אלה דורשים רמה מסוימת של מיומנות טכנית ולפעמים צורך לחטט בקוד כדי להראות טוב לפני המכונה.

אני חס וחלילה לא מזלזל בזה, יש המון רווח בנראות טובה כלפי מנועי החיפוש. ככול שמנוע החיפוש יבין את האתר שלך יותר טוב, הוא יביא לך תנועה יותר גדולה וגם יותר רלוונטית.

אבל בכל ענין האופוטימיזציה למנועי החיפוש, יש כאלה, לא אתה, ששוכחים שבסופו של דבר אחד: לאתר שלך מגיעים אנשים ומי שמגהץ אצלך באתר את כרטיס האשראי אלה הם אנשים ולא רובוטים.

אל תעשה את הטעות הזאת ותבנה אתר רק עבור מנועי חיפוש.

אומר בדיוק הפוך:

בנה את האתר שלך עבור אנשים בראש ובראשונה עם מחשבה על מנועי החיפוש.

הנה כמה דרכים שבהן תוכל להבטיח שהאתר שלך יהיה ידידותי לקהל הראשי שלו, המבקרים.

1. פופ אפים הפועלים לפי התנהגות

אם אתה עושה שימוש בחלונות קופצים (פופ אפים) כמו זה של פופטין, עליך להיות מודע לאופן בו הם מופיעים ומתי.

אם מבקרים נוחתים על דף הבית שלך בפעם הראשונה, אתה לא צריך מיד להקפיץ להם חלון. תן להם זמן לחוות את האתר, ולחכות עד לרגע שהם מראים שאתה חושב שהם זקוקים לעזרה, או שיש להם קצת זמן לעבד את התוכן שאתה עומד להציע להם.

הנה כמה הנחיות לגבי אופן הפעלה של חלונות קופצים שתמנע מהלקוחות שלך להתעצבן:

 • אם הפופ אפ שלך הוא עבור סקר, הצג את החלון המוקפץ רק לאחר שהמשתמש צפה בלפחות 3-5 דפים באתר שלך. כמו כן, תוכל להפעיל את הסקר בזמן עזיבה ותשתדל שלא בזמן ניווט באתר.
 • אם החלון המוקפץ הוא מסוג "תן לי לעזור לך" (לדוגמה, צ'אט), הפעל רק כאשר המשתמש נעצר. ודא שהוא אינו מופעל בזמן שהמשתמש מנווט באופן פעיל, מכיוון שתפריע לו וזה ייפגע בכך.
 • אם יש לך פופ אפ מסוג הצעה (למשל, קופון 20% הנחה), שקול להשתמש בה כאשר המשתמש עומד לצאת מהאתר – זה עדיין עלול לעצבן כמה אנשים, אבל זה יכול להשאיר באתר רבים מהם וגם להביא אותם לידי המרה.

הפעלה של חלונות קופצים ללא שיקול דעת זהיר בהקשר של חווית המשתמש יגרום ללקוחות לעזוב, להפחית את האמינות שלך בעיניהם ובסופו של ענין לגרום לך נזק.

2. עליך להחיל את שגיאות הכתיב של המשתמש

בני אדם עושים טעויות, גם אתה, אם אתה בן אדם 🙂

לסוג המכשיר יש משמעות גדולה.

אם המבקר באתר שלך משתמש במחשב שולחני או במחשב נייד (לפטופ, laptop), סביר להניח שיקרו טעויות, אבל אם הלקוחות משתמשים במכשיר נייד מסוג אייפון או אנדרואיד, יש סבירות רבה יותר לשגיאות ובעיקר שגיאות הקלדה.

אתה לא צריך להאשים את המשתמשים בגלל שהם טעו, אלא לוודא שמנוע החיפוש הפנימי באתר שלך יודע איך להתמודד עם שגיאות תחביריות שקורות בעת הקלדה.

מנוע חיפוש פנימי פשוט כמו שיש בכל אתר אינו מסוגל ועליך ליישם שירות חיצוני שיש לו מאגר גדול של שגיאות שבעזרתו תוכל לתת שירות טוב יותר ללקוחות שלך.

3. ספר את סיפור המקורי שלך

בדפי "אודות" של רוב החברות, אתה צפוי לראות נתונים "יבשים" על החברה כמו: מתי היא נוסדה, היכן ממוקמים המשרדים, איזה שירותים או מוצרים היא מוכרת ועוד.

כל זה טוב ויפה, אבל האם זה מה שהלקוחות מצפים למצוא בדף אודות?

לא בדיוק

דף "אודות" הוא ההזדמנות שלך לתת קצת צבע, להביא לידי ביטוי נימה אישית ולספר את הסיפור של העסק.

ספר על דור המייסדים (אולי זה אתה?), ספר מה הביא אותם לפתוח את החברה, לייצר, לתת שירות. מה היה החזון שלהם, מה הם הערכים שהינחו אותם לאורך השנים.

אל תפחד לחשוף מעט את עצמך, להראות שיש מישהו אנושי שמפעיל את העסק שגורם לדברים לקרות, שאיכפת לו והרי אתה לא אינטל ולא בזק, נכון?

תראה שאתה חי ונושם.

מעבר לעובדה שאתה "מומחה בתעשיה" או "החברה הגדולה בתחום" תראה את הפן האנושי כדי שאנשים ירגישו קל יותר להתחבר אליך, לערכים שלך ולחזון.

הפגן מנהיגות והובלה.

4. לדבר כמו אדם

כאשר אתה חושב על תוכן באתר שלך, אתה צריך ממש לכתוב את זה לאנשים.

גם לך קורה לעיתים קרובות שאתה נתקל במאמר שמפוצץ בביטויים כמו "החברה הגדולה בתחום", או "החברה המובילה בעולם" ואתה לא מאמין לאף מילה שם כמו שאתה לא מאמין למוכר בחנות בגדים שאומר לך: "כזאת חולצה בדיוק קניתי לאבא שלי ליום הולדת". יאאללה…

אז למה לשים לב?

השתמש במונחים שמובנים לקהל היעד שלך והימנע מז'רגון בכל הזדמנות אפשרית.

שים לב לנקודות הבאות:

 • אם האתר שלך מופנה לאנשי מקצוע תתאים את אופן הכתיבה והמינוחים לפי קהל יעד זה, אבל אם הקהל שלך הוא אנשים כמוך וכמוני, מה שנקרא 'האדם הסביר', כדאי שהכתיבה שלך תהיה ברורה להם, נקייה מכל מיני ביטויים מקצועיים וראשי תיבות.
 • נסה לנחש את התוכן לו מצפה המשתמש למצוא באתר שלך מבחינת היקף, מבחינת מורכבות וכתוב לו ועבורו. נכון, לא כולם רוצים אותו דבר, אבל מצא קבוצה גדולה של לקוחות שאתה יודע למה הם מכוונים וכתוב להם.
 • אהיה פחות רשמי, שחרר קצת את העניבה ואולי הסר אותה בכלל ודבר בגובה העיניים, כאילו דיברת אל חבר במשרד או ללקוח על כוס בירה.
 • צמצם את השימוש בשמות תואר כמו: פרופ', עו"ד, ד"ר וכדומה. זה אולי טוב לפעם או פעמיים ראשונות שאתה מזכיר אותם במאמר, אבל אחר כך תשמיט את התואר.
 • הימנע מדו-שיח באתר שלך שנשמע כאילו הטקסטים נכתבו על ידי מתכנתים שלך. במקום "שלח" רשום בטופס "כן, אני רוצה שתחזרו אליי" וזה גם נשמע יותר מזמין לפעולה. במקום עמוד 404 משמעמם, צור עמוד מצחיק שאפילו קצת ירד עליך ועל הטעות שקרתה.

5. אוורר את הטקסטים שאתה כותב

משתמשים נוטים לסרוק יותר ממה שהם נוטים לקרוא. אבל אם משתמשים רואים "בלוק שחור" של טקסט בדפי האינטרנט שלך, הם ינטשו אותו. למי יש כוח לקרוא הרבה טקסט? לך?

כמו כן, אם האתר שלך הוא "חמוד" או "חכם" אבל לא מועיל, המבקרים צפויים להתרשם ממנו, אבל שום דבר לך לא יצא מזה.

אני רואה לפעמים אתרים שמושקע בהם המון מחשבה ומאמצים להיות יצירתיים, שונים עד כדי כך שהלקוח לא מבין מה עליו לעשות רק בגלל שהמעצב החליט שתפריט אופקי בחלקו העליון של המסך זה משעמם ובמקומו הוא יצר תפריט על קו מתפתל שנמצא ברבעון השמאלי העליון של המסך.

אהה?!?

יש כמה הנחיות שתוכל לבצע כדי להפוך את התוכן שלך לנצרך יותר בקלות:

תמיכה בהתנהגות סריקה:

 • השתמש בכותרות, כותרות משנה, ובנקודות תבליט כדי לעצור את המשתמשים הסורקים את הדף.
  התוכן צריך להיות שימושי ועל תקריב את השימושיות Usability עבור פיקחות Cleverness.
 • חלק את המאמר שלך למקטעים קצרים כדי שהמשתמשים יוכלו לעכל אותם בקלות. זה יעזור למשתמשים שסורקים למצוא בקלות את אותו מקטע מסויים במאמר שלך.

לסיכום

למרות כל המשימות הטכניות שאתה צריך לבצע עבור שיווק מקוון, בני האדם הם בסופו של דבר הם אלה שאתה בונה עבורם את האתר.

אתה צריך לייעל את האתר שלך עבורם, בראש ובראשונה.

אם…

 • תמנע מלכתוב סופרלטיבים עליך ועל החברה,
 • תמנע מלהקפיץ חלונות ולהפריע לגולשים,
 • תעדיף שימושיות על פיקחות או נחמדות,
 • תנסה להבין את המשתמשים שלך גם אם הם שוגים בהקלדה,
 • הדוח שיח שלכם צריך יהיה בשפת בני אדם ולא בשפת מתכנתים,
 • תציג מידע באופן מודולרי, קל לסריקה
 • יהיה לך סיכוי גבוה יותר להפוך את המבקרים שלך למשתמשים מעורבים, לקוחות פוטנציאליים, ולבסוף ללקוחות משלמים.